Jakie zabawki wspierają rozwój ruchowy dziecka w wieku 1 – 5 lat, a jakie nie? Co kupić na prezent dla dziecka na pierwsze urodziny? A co w drugim roku życia? Co kupić w trzecim, czy czwartym roku życia maluchowi? Czy hulajnoga albo rower to dobry wybór?
Ostatnio pisaliśmy o tym, jakie zabawki wybrać dla niemowlaka w pierwszym roku jego życia. W tym wpisie opowiemy, które sprzęty naszym zdaniem wspierają rozwój ruchowy dziecka. Napiszemy o tym, jakie zabawki warto wybrać w kolejnych latach życia dziecka, w:
- pierwszym roku życia
- drugim roku życia
- trzecim roku życia
- czwartym roku życia
- piątym roku życia
Jaka powinna być dobra zabawka dla dziecka?
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są najważniejsze cechy dobrej zabawki dla dziecka to zapraszamy Cię do naszego poprzedniego wpisu – tu. Przypomnimy tylko, że ważne jest, aby:
- zabawka była po coś, miała konkretny cel, rozwijała nowe umiejętności u dziecka
- dopasować zabawkę do wieku i umiejętności dziecka
- zastanowić się, czy zabawka stymuluje różne zmysły u dziecka i czy sposób, w jaki to robi jest odpowiedni. Czy nie powoduje np. przestymulowania.
- upewnić się, że zabawka pomaga w budowaniu relacji z drugim człowiekiem
W pierwszym roku życia
Prezent na pierwsze urodziny często jest nie lada wyzwanie. W pierwszym roku życia maluch uczy się i doskonali chód. Potrafi już ukucnąć i schylić się do przedmiotu. Coraz lepiej posługuje się swoimi rękami i doskonali chwyt. Chętnie wrzuca zabawki do wiaderka, z łatwością wypuszcza je też z rączki. Dziecko uczy się też pierwszych słów i nazywania rzeczy. Uczy się być bardziej niezależne. Maluch w tym okresie poznaje świat i siebie. Uczy się swojego ciała i jego części.
Tor przeszkód
Dobrym wyborem będą tutaj wspomniane w poprzednim artykule różnego rodzaju tory przeszkód. Tak naprawdę jest to super pomysł dla każdego dziecka do ok. 8/10 roku życia. Jedynie z wiekiem warto modyfikować poziom trudności toru.
Bujak
W pierwszych latach życia dziecko cały czas kształtuje równowagę. Dlatego też pomocne mogą być zabawki – bujaki. Jego ruchy wpływają na nasz układ przedsionkowy i stymulują pracę mięśni do utrzymania odpowiedniej pozycji.
Maluch bardzo chętnie naśladuje dorosłych i uczy się dbać o dom oraz wykonywanie codziennych czynności. Także dobrze sprawdzą się zabawki, które pomogą mu zaspokoić wyobraźnie. Mały zestaw do majsterkowania, plastikowa wiertarka itp.
Świetnymi pomocnikami do rozwijania motoryki małej – kontroli nad precyzyjnymi ruchami, są różnego rodzaju:
- klocki,
- puzzle,
- układanki
Świetnie się one sprawdzą do pobudzania wyobraźni i budowania kreatywności.
Ciekawym pomysłem mogą być zabawki do pchania lub do ciągnięcia na sznureczku. Jest to często dla dziecka dobry kompan do różnych wycieczek. Może także pomagać w kształtowaniu równowagi i koncentracji na zadaniu.
I oczywiście różnego rodzaju książki, książeczki. Będą one dobre tak naprawdę w każdym wieku. Ważne, tylko żeby były dobrane odpowiednio do wieku i umiejętności dziecka. Super w tym wieku są książki, które zawierają jedynie obrazki, w których dziecko może samo zbudować historię, albo szukać różnych elementów. Będą one świetnie pobudzały wyobraźnie, kształtowały kreatywność oraz zapamiętywanie i spostrzegawczość. Przykładem takiej książki może być seria Rotraut Susanne Berner „… Na ulicy czereśniowej”
W drugim roku życia
Dziecko w wieku dwóch lat już bardzo dużo umie i dalej te umiejętności doskonali. Pewniej chodzi i biega oraz kopie piłkę, czy chodzi po schodach. Dodatkowo ćwiczy też chwyt, buduje wieże z klocków. To jest wiek, w którym zaczynają się pierwsze interakcje z innymi dziećmi. Maluch chętnie bawi się z kolegami i koleżankami. Dziecko ma coraz bardziej rozbudowaną wyobraźnie, coraz więcej mówi i tworzy pierwsze zdania.
Możesz zaproponować dziecku w wieku dwóch lat ROWEREK BIEGOWY. Maluch już coraz lepiej radzi sobie z chodem, a ten sprzęt pomoże mu w rozwijaniu równowagi i koordynacji. Stymuluje też pracę naprzemienną kończyn dolnych oraz wpływa pozytywnie na wydolność dziecka.
Pamiętajmy tylko o tym, aby wielkość roweru była odpowiednio dobrana. Tak, aby dziecko swobodnie dosięgało stopami do podłoża. Kierownica powinna być na takiej wysokości, aby nie powodowała unoszenie barków lub pochylenie tułowia w przód.
Tutaj podobnie jak w pierwszym roku dobrym wyborem będą:
- różne książki i książeczki – możemy tutaj już wybierać takie bardziej skomplikowane, z większą ilością tekstu albo też takie, w których maluch może poznawać pierwsze literki
- klocki, układanki i puzzle
- oraz oczywiście różnego rodzaju tory przeszkód
Świetne będą także różnego rodzaju naklejki czy proste zestawy do rysowania/malowania. Dobrze pobudzą dziecięcą kreatywność i wyobraźnie, a do tego pomogą rozwijać motorykę małą.
W trzecim roku życia
W wieku trzech lat dziecko zaczyna sprawniej podskakiwać w miejscu. Cały czas doskonali wcześniej poznane czynności. Maluch ma coraz lepszą równowagę, potrafi już na 3 sekundy stanąć na 1 nodze. Coraz więcej też mówi i składa zdania złożone. Pojawia się u dziecka coraz więcej interakcji z rówieśnikami.
Tutaj możemy małemu odkrywcy zaproponować HULAJNOGĘ. Maluch już będzie lepiej sobie radzić z pozycją na jednej nodze. Dziecko jeszcze nie ma określonej lateralizacji, także będzie łatwiej przyzwyczaić je do naprzemiennego używania nóg.
Ważne jest tutaj także prawidłowe dostosowanie wielkości hulajnogi do dziecka oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas jazdy.
Z takich szalonych sprzętów możemy 3 latkowi zaoferować TRZYKOŁOWY ROWER. Maluch już powinien poradzić sobie z pedałowaniem. Będzie to dobra propozycja do stymulacji równowagi, koordynacji oraz wzmocnienia mięśni.
Tutaj tak samo jak wcześniej pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu wielkości roweru do dziecka.
Tutaj także przydatne będą różnego rodzaju:
- klocki
- układanki
- puzzle
- kolorowanki
- zestawy do malowania
- książeczki
- tory przeszkód
W czwartym roku życia
W tym czasie dziecko doskonali skakanie, bieganie i stanie na jednej nodze. Umie już wycinać i coś narysować. Maluch uczy się kolorów, liczb i kształtów. Jest też już w stanie zagrać w proste gry. Tworzy głębsze relacje z rówieśnikami.
4-latkowi możemy już zaproponować naukę jazdy na ROWERZE DWUKOŁOWYM. Jest to już kolejny poziom utrzymywania równowagi i kontroli mięśniowej. Oczywiście pamiętajcie o prawidłowym dopasowaniu rozmiaru roweru do dziecka!
Maluch w tym wieku coraz bardziej zainteresowany jest interakcją z rówieśnikami, ale także dorosłymi. Coraz więcej też rozumie i jest w stanie zapamiętywać rzeczy oraz logicznie myśleć. Dla rozwoju ruchowego stymulacja mózgu jest bardzo istotna. Dlatego możemy takiemu malcowi zaproponować już różnego rodzaju GRY i ŁAMIGŁÓWKI. Super propozycją będą, wykorzystywane od lat, gry MEMORY, NA SPOSTRZEGAWCZOŚĆ czy takie, które pobudzają WYOBRAŹNIĘ.
W tym wieku świetnym pomysłem do wspomagania rozwoju równowagi będą ZABAWKI RÓWNOWAŻNE, z którymi 4-latek świetnie sobie poradzi, a będzie to też dla niego ogromna frajda.
Maluch już zaczyna radzić sobie z nożyczkami (oczywiście, z takimi przedmiotami, należy nadzorować dziecko). Możemy mu więc zaproponować WYCINANKI, które świetnie będą wspomagać rozwój motoryki małej.
I oczywiście wszystkie podane wcześniej propozycje, dobrane odpowiednio do wieku, spełnią swoje zastosowanie. Czyli dalej możemy kupować dla 4-latka: książeczki, kolorowanki, elementy do toru przeszkód, puzzle, klocki czy układanki.
W piątym roku życia
Dziecko 5-letnie już sprawnie schodzi po schodach, stoi na jednej nodze aż 10s i uczy się skakać na skakance. Maluch umie już pierwsze literki, które potrafi napisać. Młody odkrywca dogłębniej poznaje części swojego ciała, jak ono funkcjonuje, uczy się jego schematu i zdobywa świadomość ciała.
Już przedstawiliśmy wiele propozycji, które i dla 5-latka będą dobrym pomysłem na podarunek. Także w tym wieku kontakt z dzieckiem jest już dużo lepszy i zawsze warto słuchać tego co dziecku się podoba i co by chciało.
W wieku 5 lat dziecko będzie bardzo chętnie odkrywało nowe umiejętności. Możemy mu już zaproponować ROLKI (lub wrotki), NARTY CZY ŁYŻWY. Maluch dzięki nauce jazdy na tych sprzętach, będzie doskonalił równowagę, koordynację, wydolność oraz siłę mięśniową.
Świetnym pomysłem na prezent dla malucha będzie także wspólne wyjście, np. na basen, plac zabaw czy wspólne ćwiczenia w domu lub na świeżym powietrzu. Warto także proponować dziecku różne formy aktywnego spędzania czasu.
Oprócz wcześniej już wymienionych zabawek możemy maluchowi zaproponować przyrządy i zestawy do nauki pisania. Będzie on bardzo chętnie poznawał nowe rzeczy i umiejętności.
Wcześniej wymieniliśmy gry, które tutaj będą jak najbardziej na czasie. Możemy się już pokusić o te bardziej skomplikowane, ale trzeba pamiętać, żeby nie były za trudne. Zbyt wysoki poziom może zniechęcać dziecko.
Podsumowanie
Do tego, aby dobrze dobrać zabawkę do wieku dziecka, trzeba uważnie je obserwować. Warto zwrócić uwagę na to jak maluch sobie radzi z różnymi czynnościami, czym się interesuje i co chętnie robi. Jeśli wiemy jakie umiejętności pojawiają się w danym wieku wiemy też jaki sprzęt będzie dla malucha odpowiedni. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jednak rowerek trzykołowy lub dwukołowy na roczek byłby średnim pomysłem, z którego dziecko tak szybko nie skorzysta.
Jeśli jednak Twój maluch ma jakieś trudności pojawiające się w czasie rozwoju, np. nie umie podskoczyć, a ma już ponad 3 lata, to warto to skonsultować z fizjoterapeutą. My, także w czasie konsultacji, możemy podpowiedzieć jakie zabawki będą odpowiednie do wspomagania rozwoju dziecka.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą 🙂
Źródła zdjęć:
https://lecibocian.pl/kreatywnie-z-dzieckiem-13-wesoly-lew-drukuj-i-przyklejaj/,
https://www.rebel.pl/gry-planszowe/dobble-20640.html,