Twoje dziecko ma płaskostopie? Zastanawiasz się czy powinieneś zbadać stopy swojego dziecka? Lekarz powiedział Ci o badaniu podoskopowym stóp i zastanawiasz się co to takiego?

W tym artykule opowiemy Ci na czym polega badanie stóp z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia jakim jest PODOSKOP. Dowiesz się jakie występują zaburzenia w obrębie stopy, po co badać stopy u dzieci, jak wygląda samo badanie, co i jak badamy oraz kiedy warto wybrać się na takie badanie. 


Stopa dziecka kształtuje się i rozwija do około 7 roku życia. Stopy muszą mieć czas, aby przystosować się do przenoszenia dużych i dynamicznych obciążeń podczas chodu, to one utrzymują cały nasz ciężar i amortyzują wstrząsy. Pozwala na to charakterystyczna budowa stopy składająca się z kości, mięśni i więzadeł, które wspólnie tworzą łuki podłużne i poprzeczne. Aby stopa była wytrzymała i elastyczna bardzo ważne jest odpowiednie napięcie mięśni i więzadeł, które się w niej znajdują. 

Prawidłowo obciążona stopa ma TRZY PUNKTY PODPARCIA – na pięcie, pierwszej głowie kości śródstopia oraz piątej głowie kości śródstopia. 


Co się dzieje kiedy napięcie mięśniowe w obrębie stóp jest za niskie lub za wysokie??

  • W przypadku obniżonego napięcia mięśni, bądź więzadeł stopy dochodzi do powstania STOPY PŁASKIEJ. Tutaj łuk podłużny i poprzeczny stopy jest obniżony, stopa leży płasko na podłożu i ma więcej niż 3 punkty podporu. 
  • W przypadku wzmożonego napięcia mięśni bądź więzadeł stopy dochodzi do powstania STOPY WYDRĄŻONEJ. Tutaj łuk podłużny i poprzeczny stopy jest podwyższony, stopa często po podniesieniu łuków ulega skróceniu, a mięśnie są mocno spięte. Stopa wydrążona pojawia się najczęściej jako objaw choroby, urazów czy zaburzeń układu nerwowego. 

U dzieci i nastolatków najczęściej mamy do czynienia z problemem STOPY PŁASKIEJ.   


Po co w ogóle badać stopy?? 

Warto przeprowadzić u dziecka badanie podoskopowe stóp, aby sprawdzić jak obciąża stopy, gdzie znajdują się punkty podporu i czy łuki są prawidłowo wykształcone. To jest bardzo ważne, ponieważ, ze względu na to, że stopy przenoszą cały ciężar dziecka, mają ogromny wpływ na kształtowanie się jego całego narządu ruchu. 

Może być tak, że nieprawidłowe napięcie w obrębie tułowia będzie powodowało płaskostopie, albo tak, że słabe napięcie mięśni stóp spowoduje nieprawidłowości w aparacie mięśniowym, więzadłowym czy kostnym tułowia oraz kończyn. 

Im szybciej dostrzeżesz nieprawidłowości w rozkładzie napięcia i budowie stopy, tym szybciej możesz wprowadzić ćwiczenia, które będą zapobiegać rozwojowi wad postawy u Twojego dziecka. Im szybciej tym więcej możesz zrobić! 

Dzięki temu, że szybko odkryjesz problem swojego dziecka i będziesz mógł wprowadzić zmiany w jego funkcjonowaniu, będziesz mieć wpływ na jego przyszłe życie. W czasie rozwoju dziecka, czy nastolatka możesz kształtować jego postawę ciała, co może zmniejszyć dolegliwości bólowe pojawiające się w dorosłym życiu. 


Jak wygląda BADANIE STÓP? 

Badanie podoskopowe stóp wykonać może fizjoterapeuta, podolog lub lekarz. Dziecko musi jedynie wejść gołymi stopami na specjalne urządzenie.

Urządzenie dzięki specjalnym systemom pokazuje podeszwę stóp, można zbadać stopy zarówno w obciążeniu jak i odciążeniu. Podoskopem wykonujemy odpowiednie zdjęcie, które później poddajemy szczegółowej analizie. 

Na zdjęciu stóp możemy wyznaczyć ich długość i szerokość i ocenić symetrię budowy stóp.

Najważniejsze jednak jest to, że możemy wyznaczyć:

  • KĄT WYSKLEPIENIA PODŁUŻNEGO STOPY (Kąt Clarke’a) .
    NORMY:
    – płaska stopa: < 30° – patologiczne wysklepienie stopy wymagające leczenia;
    – stopa z obniżonym wysklepieniem: 31°- 41°;
    – normalna stopa: 42° – 54°;
    – stopa z podwyższonym wysklepieniem: 55° <.
  • KĄT WYSKLEPIENIA POPRZECZNEGO STOPY (Wskaźnik Wejsfloga) – jest to stosunek długości stopy do szerokości przodostopia. NORMA: 2-3.
Te stopy mają wskaźnik Wejsfloga – P 2,6 L 2,57

Kąt Clarce’a i wskaźnik Wejsfloga mówią nam o tym czy stopa jest płaska czy wydrążona.

Przy użyciu PODOSKOPU możemy również sprawdzić czy paluch jest koślawy czy szpotawy, mówi nam to o jego ustawieniu i o tym czy Twoje dziecko może mieć w przyszłości problemy tzw. HALLUKSÓW. W tym przypadku również możemy wprowadzić profilaktyczne ćwiczenia. 

  • KOŚLAWOŚĆ PALUCHA (kąt ALFA)Norma: 0°-9°.
Tutaj paluch jest ustawiony w lekkiej szpotawości, odchyla się do środka.

Możemy również zbadać ustawienie pięt oraz wyznaczyć:

  • KĄTOWE USTAWIENIE TYŁOSTOPIA 

Mówi nam o tym czy pięta ustawia się KOŚLAWO (do zewnątrz) czy SZPOTAWO (do środka). Ten parametr także ma wpływ na ustawienie całego ciała. Normą jest 180°

Tutaj występuje koślaw ość stóp.

U dzieci i młodzieży najczęściej pojawia się koślawość pięty, i płaskostopie, co razem tworzy STOPĘ PŁASKO-KOŚLAWĄ. Dziecko wtedy mocniej obciąża przyśrodkowy brzeg stóp, przez co zmieniają się punkty podporu i obniżają łuki stopy. Wpływać to będzie na ustawienie kolan, stawów biodrowych, a później kręgosłupa i głowy. 

Kiedy warto zbadać dziecku stopy?? 

Badanie podoskopowe jest bardzo szybkim i prostym badaniem, więc jeśli masz możliwość to warto zawsze profilaktycznie zbadać stopy swojego dziecka. 

Jednak czasem takie badanie jest konieczne. Kiedy?? 

  • Jeśli buty Twojego dziecka ścierają się mocno tylko po jednej ze stron 
  • Jeśli widzisz, że dziecko krzywo stawia stopy 
  • Jeśli Twoje dziecko ma trudności z ćwiczeniami ruchowymi i słabo sobie radzi z aktywnością fizyczną 
  • Jeśli zauważysz, że pięty Twojego dziecka uciekają na zewnątrz lub do środka 
  • Jeśli zauważysz, że paluch Twojego dziecka wygina się w kierunku pozostałych 4 palców
  • Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w postawie Twojego dziecka 

Często badanie podoskopowe wykorzystywane jest w procesie produkcji wkładek. Ważne jest, żeby sprawdzić jak zachowuje się stopa podczas obciążania i jaką wkładkę dobrać, aby wspomóc prawidłowe kształtowanie się stopy. Pamiętaj jednak, że wkładka jest tylko elementem pomocniczym w terapii, robi się ją po to aby utrzymać efekt uzyskany podczas terapii. Sama wkładka najczęściej nie pomoże poradzić sobie z problemem. 

Mamy nadzieje, że trochę przybliżyliśmy Wam badanie stóp z wykorzystaniem podoskopu. Jeśli masz jakieś pytania z tym związane to zachęcamy do kontaktu. Zapraszamy Was także na badanie podoskopowe DO NAS! Z przyjemnością przyjedziemy do Waszego domu ze sprzętem, zbadamy stopy Twojej pociechy, przedstawimy Ci wyniki i omówimy dalsze działania :).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *