Skolioza czy wada postawy? Czy moje dziecko ma skoliozę? Jak ocenić kręgosłup dziecka w domu?
Zaniepokoiła Cię sylwetka Twojego dziecka i zastanawiasz się, czy może mieć krzywy kręgosłup? Opowiemy tu, co możesz zrobić sam, żeby to sprawdzić oraz gdzie się udać po pomoc.
Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. Kręgosłup taki przybiera kształt litery C lub S.
Postawa skoliotyczna jest tym samym co skolioza tylko skrzywienie kręgosłupa, jest mniejsze, w związku z tym nazywamy to wadą postawy.
Zaczniemy od tego, że u dzieci może występować skolioza lub postawa skoliotyczna. Jednak różnią się one od siebie wielkością skrzywienia kręgosłupa.
Tak więc – SKOLIOZA czy WADA POSTAWY??
Skoliozę czy postawę skoliotyczną może zdiagnozować tylko lekarz, który widział zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa. Lekarz wylicza specjalny kąt, tak zwany kąt Cobba. Żebyśmy mogli mówić o występowaniu SKOLIOZY, musi on wynosić minimum 10°. Jednakże nie oznacza to, że w pierwszej kolejności musisz udać się do lekarza, ponieważ możesz wybrać się do fizjoterapeuty, który po badaniu klinicznym stwierdzi czy warto iść do lekarza i zrobić zdjęcie RTG.
Godne uwagi jest to, że często Twoje dziecko nie ma skoliozy, tylko postawę skoliotyczną, a w związku z tym – wadę postawy. Warto upewnić się, czy diagnoza została postawiona na podstawie zdjęcia RTG, ponieważ nietrafna diagnoza może być bardzo uciążliwa dla pacjenta i jego rodziny :(. Oczywiście jest mnóstwo narzędzi, które pozwala specjalistom domniemać występowania skolioz, a następnie kierować pacjenta na dalsze badania.
No dobrze, jednak co możesz zrobić sam, żeby sprawdzić kręgosłup swojego dziecka? Pamiętaj, zawsze jeśli masz wątpliwości polecamy wybrać się do specjalisty – fizjoterapeuty bądź lekarza.
Po pierwsze, obserwuj dziecko regularnie, ponieważ początki skoliozy są bezbolesne!!! Bezsprzecznie to od Ciebie najczęściej zależy, jak szybko skolioza zostanie zdiagnozowana, a im szybciej, tym lepiej.
Dlaczego??
Ze względu na fakt, że skolioza jest chorobą, która nasila się i jeśli dziecko nie zacznie ćwiczyć może się zwiększać, co w następstwie będzie wpływało na jakość życia Twojego dziecka.
Tylko w jaki sposób obserwować dziecko i na co, niewątpliwie, zwrócić uwagę??
Oceń czy:
- Tułów jest wykrzywiony, w którąś stronę. Zobacz czy:
Kręgosłup ma kształt litery S lub C
Górna część pleców jest ustawiona równo nad miednicą czy wychylona w bok
- Głowę trzyma ustawioną prosto czy przechyloną na bok. Sprawdź czy:
Uszy są na tej samej wysokości
Głowa jest skręcona w którąś stronę
- Barki ustawione są na tej samej wysokości:
- Łopatki ustawione są na tej samej wysokości:
- Kąty talii są takie same po obu stronach:
- Miednica jest wyboczona (przesunięta) w jedną ze stron (czyli nie znajduje się symetrycznie pod górną częścią tułowia):
Wykonaj test, który pomoże Ci zobaczyć, jak ustawia się kręgosłup Twojego dziecka. Nazywamy go testem Adamsa.
Dziecko stoi prosto i wykonuje skłon w przód z prostymi kolanami (tyle ile może). My siedząc za nim obserwujemy, czy po którejś stronie kręgosłupa pojawia się wybrzuszenie.
Podsumowując, jeśli w ocenie postawy coś wzbudza Twój niepokój lub w teście Adamsa obserwujesz wybrzuszenie po jednej stronie, zgłoś się do specjalisty (fizjoterapeuty lub lekarza zajmującego się skoliozami).
Fizjoterapeuta lub lekarz powie Ci, czy możemy podejrzewać skoliozę, czy trzeba wykonywać zdjęcie rentgenowskie i jak będzie przebiegał proces leczenia. Nie kupuj na własną rękę bez konsultacji z profesjonalistą żadnego sprzętu, dlatego że razem z fizjoterapeutą/lekarzem ustalicie jaki sprzęt będzie najlepszy do korekcji skoliozy.
Nie denerwuj się, pomożemy Ci, jak najlepiej potrafimy! Mamy do tego narzędzia 🙂