Chcesz wiedzieć jak można zadbać o to, aby zapobiegać powstawaniu wad postawy u dzieci? Chciałbyś poćwiczyć z dzieckiem i zadbać o jego narząd ruchu, ale nie masz pomysłu na ćwiczenia? Może nie wiesz jakie ćwiczenia będą dobre dla malucha? Albo chcesz się dowiedzieć, jaka jest profilaktyka wad postawy?
W tym artykule znajdziecie głównie ćwiczenia profilaktyczne, które mogą Wam pomóc w urozmaiceniu zabaw i czasu spędzonego z dzieckiem.
O tym czym są wady postawy możecie przeczytać tutaj.
Przyczyn wad postawy może być kilka:
- Nieprawidłowy rozkład napięcia mięśniowego
- Zbyt napięte lub rozluźnione więzadła
- Nieprawidłowe nawyki ruchowe
- Czynniki genetyczne lub choroby
Jednak najczęściej przyczyny są niestety NIEZNANE.
Możecie sprawdzić nasz INSTAGRAM, tam jest cykl wpisów na ten temat 🙂
Tak naprawdę największą i najważniejszą profilaktyką wad postawy jest po prostu AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Warto zadbać o to, aby dziecko było sprawne, lubiło się ruszać, ale także znało i rozumiało swoje ciało.
W tym artykule chcemy pokazać Wam kilka ćwiczeń ogólnorozwojowych, które możecie wykorzystać do wspólnego treningu z dzieckiem. Zawsze można je modyfikować i wplatać w zabawę tak, aby były dla malucha jak najbardziej atrakcyjne!
Niedźwiadek
W tym ćwiczeniu rozciągamy mięśnie grupy kulszowo-goleniowej (mięśnie tylnej grupy kończyny dolnej), która często jest przykurczona u osób z wadą postawy. Wzmacniamy także mięśnie brzucha. U młodszych dzieci możemy wykorzystać samo chodzenie (ganianie się) w tej pozycji. Ważne jest, aby dążyć do tego, żeby nogi były cały czas wyprostowane w kolanach a pupa uniesiona wysoko.
Czworaki w powietrzu
Tutaj wzmacniamy mięśnie kończyn dolnych, górnych i brzucha. To bardzo wymagające ćwiczenie, ale daje duużo siły. Jeśli jest za trudne, to spróbujcie na początku z pozycji czworaczej oderwać kolana od ziemi chociaż na chwilę (np. ziemia parzy kolana, więc trzeba je szybko podnieść).
Kołyska
Kołyska wpływa na rozmasowanie i rozruszanie całego kręgosłupa a także aktywizujemy tutaj mięśnie brzucha, żeby wybić się do góry. Budujemy też schemat ciała, bo dziecko samo trzyma i dociska swoje nogi, jest to dodatkowa stymulacja.
ĆWICZENIA ROTACYJNE
Jest to grupa ćwiczeń, które mocno wpływają na profilaktykę postawy skoliotyczenej i zachowanie prawidłowych krzywizn kręgosłupa oraz jego mobilności. Jest to bardzo istotne podczas wzrostu. Dzięki temu, że kręgosłup jest ruchomy i swobodny, nie wchodzi w wymuszone pozycje, ale dostosowuje się do naszych ruchów.
Kolanko do łokcia
Ważne jest, aby w tym ćwiczeniu łopatki i, o ile to możliwe, też żebra pozostały przyklejone do podłogi a rotujemy jedynie dolny odcinek kręgosłupa. Staramy się poruszać jednym odcinkiem kręgosłupa względem drugiego. To jest bardzo przydatna umiejętność, która wpływa na odżywienie naszych krążków międzykręgowych.
Dwa kolana – jeden łokieć
To ćwiczenie jest rozszerzeniem poprzedniego, przez dołożenie drugiej nogi ruszamy całym odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa po obu stronach.
Skręty tułowia
ĆWICZENIA RÓWNOWAŻNE
Równowaga jest bardzo potrzebna do wykonywania różnych codziennych czynności. Pomaga nam też lepiej orientować się w swoim ciele, lepiej je czuć. Potrzebna jest nam także w późniejszym wieku Jej brak jest przyczyną wielu upadków i złamań u starszych osób, dlatego warto dbać o nią od najmłodszych lat. Aby utrzymać jak najlepszą równowagę, warto dbać o wzmacnianie mięśni posturalnych, które utrzymują nasze ciało (m. brzucha, grzbietu, pośladków).
Bocian
Mamy tutaj i równowagę, i ćwiczenie stóp, ale także rotację. Bardzo dużo naraz. Możecie zacząć od samego utrzymania nogi u góry (jeśli zależy Wam na poprawie równowagi), albo samo utrzymanie 3 punktów podparcia w stopie. Można zacząć na siedząco (jeśli chcemy zapobiegać płaskostopiu), a można spróbować robić rotacje jednocześnie przytrzymując się czegoś. Będziemy wtedy dbać o mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa.
WZMACNIANIE MIĘŚNI BRZUCHA
To jest bardzo ważna grupa ćwiczeń w profilaktyce wad postawy. Mięśnie brzucha są bardzo często u dzieci osłabione, co jest przyczyną problemów z kontrolą postawy, utrzymaniem równowagi i może prowadzić do wypracowania nieprawidłowych nawyków ruchowych.
Łapanie stópek
W tym ćwiczeniu utrzymujemy ciągły skurcz mięśni brzucha (jest to tzw. ćwiczenie izometryczne). Mięsień prosty (ten, który tworzy kaloryfer :)) cały czas pracuje, jednak mięśni skośne pracują naprzemiennie, jedne się napinają, drugie rozluźniają, jedne skracają, drugie wydłużają.
Żonglowanie nożne
Tutaj także utrzymujemy stałe napięcie mięśni brzucha w górnej jego części, a nogi wpływają na pracę dolnych mięśni. Jednocześnie wzmacniamy także kończyny dolne. Można pod nogami przekładać cokolwiek, miśka, piłkę, ulubioną zabawkę. Ona spaceruje przechodząc pod przeszkodami :).
Wspinaczka
To jest niezły wycisk dla mięśni brzucha oraz dla naszego serducha. Na pewno maluchowi podskoczy tutaj trochę tętno, to dobrze :). Można zacząć od wolniejszej wersji, ale, jak chcemy zadbać o wydolność, to warto także trochę przyspieszyć. Możesz z dzieckiem wybrać się na „wędrówkę po górach” i trzeba wtedy tak wysoooko podnosić nogi, a czasem, jak goni nas niedźwiedź, trzeba trochę przyspieszyć :).
Świeca
Utrzymanie takiej prostej świecy to nie lada wyzwanie. Muszą mocna pracować i współgrać mięśnie brzucha i pleców. Możecie zacząć od tego, że maluch ma wyrzucić nogi do góry i przybić Wam stopą piątkę, albo czegoś dotknąć.
Podsumowanie
Przedstawione powyżej ćwiczenia, to przykłady, jakie możecie wykorzystać do codziennego treningu czy zabawy z dzieckiem. Jeśli jakieś jest za trudne lub za proste, to razem z maluchem możecie je wszystkie modyfikować, potrzebna Wam tylko wyobraźnia :). Warto pamiętać jednak o podstawowej zasadzie, trzeba wykonywać ćwiczenia symetrycznie, jeśli ćwiczymy jedną stronę, to później należy poćwiczyć też drugą. Chyba że mamy do czynienia z postawą skoliotyczną i musimy działać asymetrycznie, jednak wtedy warto skonsultować ćwiczenia z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiedni zestaw dla danego przypadku.
Ilość, czas i częstotliwość dobierzcie sami, a jeśli potrzebujecie w tym pomocy, zawsze możecie o wszystko dopytać – wystarczy do nas napisać! Warto pamiętać o tym, aby próbować zwiększać ilość powtórzeń. Z czasem maluchy będą miały więcej siły. Jednak bardzo istotne jest, aby dostosować intensywność treningów do możliwości dziecka. Nie dawać mu na początek za dużo lub zbyt prostych rzeczy. ALE trzeba też pamiętać, że dzieci, tak jak my, mają czasem lepszy, czasem gorszy dzień, więc intensywność należy dostosować do kondycji malucha. Byłoby super, gdybyście robili ćwiczenia ogólnorozwojowe przynajmniej 3 razy w tygodniu!
POWODZENIA! 🙂